Rodeo Results

July 19, 2022 - Nightly Results

Bareback Bronc Riding

Dean Thompson     74.5 pts.
Morgan Heaton     73.5 pts.
Clayton Biglow     NS
Trenten Montero     75 pts.
Taylor Broussard     76.5 pts.
Jacob Raine     83 pts.
Ben Kramer     62 pts.

Break Away Roping

Jolene Nannini     3.8 sec.
Kallie Roeser Foust     NT
Brittany White     2.6 sec.
Morgan Spies     NT
Shelli Scrivner     4.0 sec.
Lynn Rodriguez     12.4 sec.
Brittany Truman     3.9 sec.
Talia Seaweard    3.7 sec.
Molly Falconer     NT

SteEr Wrestling

`Payden McIntyre    4.7 sec.
Timmy Sparing     4.9 sec.
Bridger Chambers     3.8 sec.
Dirk Tavenner     NT
Logan Kenline     NT
Tyke Kipp     16.1 sec.
Jason Thomas     5.4 sec.
Grant Peterson     NT
Kaden Greenfield     NT
Sam Dixon     NT

Team Roping

Kaden Richard & Brady Ramone     9.7 sec.
Clay Ullery & Matt Zancanella     5.4 sec.
Branden Pirrung & Coley Nicholls     14.6 sec.
Wyatt Imus & Caleb Anderson     14.0 sec.
Chet Weitz & Jace Davis     10.1 sec.
Dawson Graham & Dillon Graham     4.7 sec.  
Casey Tew & Boogie Ray     NT
Cooper White & Tucker James White     NT
Brit Ellerman & Trae Smith     NT
John Gaona & Stven Gaona     NT

Tie-Down Roping

Cash Edward Hooper     19.7 sec.
Tate Teague     NT
Hudson Wallace     9.7 sec.
Tanner Green     NT
Cody Stewart     NT
Chris McCuistion     20 sec.
Ryan Thibodeaux     7.6 sec.
J.D. McCuistion     12.0 sec.
Colton Farquer     NT

Barrel Racing

Carlee Otero     16.94 sec.
Bobbie Correa     16.76 sec.
Katie Halbert     22.72 sec.
Rainy Robinson     21.50 sec.
Amberley Snyder     17.62 sec.
Laura Mote     16.22 sec.
Jimmie Smith     21.35 sec.
Bayleigh Choate     21.65 sec.
Arley Hughes     21.5 sec.
Shayane Fredrickson    17.02 sec.

Bull Riding

Rawley Johnson     NS
Brody Ryan Hasenack     NS
Riley Harris     NS
Jace Trosclair     83.5 pts.
Cole Fischer     NS
Jack Gilmore     NS
Laramie Mosely     NS
Trevor Reiste     NS
Connor Murnion     NS
Trey Holston     NS
Garrett Smith     NS
Josh Frost     NS
Trey Benton III     NS
Colton Byram     NS

Saddle Bronc Riding

Kole Ashbacher     80 pts.
Chet Johnson     82 pts.
Keene Justesen     NS
Cort Scheer     NS
Logan Cook     82 pts.
Riggin Smith     80 pts.
Parker Kempfer     73.5 pts.
Isaac Diaz     68 pts.
Shorty Garrett     84 pts.
Jake Burwash     NS
Houston Garrett Brown     64 pts.
Colt Gordon     85 pts.

July 20, 2022 - Nightly Results

Bareback Bronc Riding

Caleb Bennett     76 pts.
Mason Clements     72.5 pts.

BREAK AWAY ROPING

Kinzie Robins     3.2 sec.
Codilynn McPherson     3.0 sec.
Jessica Brinkerhoff     3.7 sec.
Janey Reeves     3.0 sec.
Julia Reeves     NT
Kendyl Hutton     2.9 sec.
McKenzie Baker     3.0 sec.
Addy Hill     2.0 sec,

Steer Wrestling

Talon Roseland     NT
Marc Joiner     4.1 sec.
Chance Howard     5.0 sec.
Kyle Irwin     4.5 sec.
Paul Melvin     4.6 sec.
Grady Payne     4.1 sec.
Don Payne     4.7 sec.
Remey Parrott     4.8 sec.
Rowdy Parrott      14.8 sec.
Gavin Soileau     14.3 sec.

Team Roping

Tyler Wade & Trey Yates    NT
Brenten Hall & Chase Tryan     3.7 sec.
Jeff Flenniken & Jake Minor     NT
Joshua Torres & Jonathan Torres     9.1 sec.
Shay Dixon Carroll & Evan Arnold     NT
Andrew Ward & Buddy Hawkins     4.3 sec.
Cutter Machado & Dalton Pearce     5.1 sec.
Dillon Holyfield & Daxton Jim     NT
Chad Masters & Paul Eaves     NT

Tie-Down Roping

Richard Newton     8.4 sec.
Lane Livingston     9.2 sec.
Marty Yates     18.5 sec.
Thomas Conway     9.0 sec.
King Pickett     NT
Karson Kolacek     8.2 sec.
Ross Tucker     26.8 sec.
Brody Stallard     17.7 sec.
Tyler Lee Montano     15.0 sec.
Kase Bacque     9.4 sec.

Barrel Racing

Wenda Johnson     15.95 sec.
Dona Kay Rule     15.85 sec.
Terri Wood Gates     16.12 sec.
Deanna Davis     17.17 sec.
Abby Sutfin     27.27 sec.
Marcie Wilson     16.13 sec.
Macee McAllister     16.58 sec.
Italy Sheehan     16.48 sec.
Kellie Collier     16.47 sec.

Bull Riding

Dalan Duncan     NS
Ernie Courson Jr     NS
Brady Portenier     88.5 pts.
Trey Whitaker     NS
Hudson Williams     NS
Lex Oakley     76 pts.
Mason Clint Cooley     NS
Justin Houston     NS
Dalton Peterson     NS
Riley Barg     NS
Jordee Kim Nielson     NS
Canyon Wiley Bass     NS

Saddle Bronc Riding

Kolby Wanchuk     83 pts.
Tanner Butner      83.5 pts.
Wyatt Casper     74 pts.
Lefty Marvel Holman     78 pts.
Jake Clark     76.5 pts.
Brody Cress     89.5 pts.
Jacobs Crawley     84.5 pts.
Dean Wadsworth     80.5 pts.
Sterling Crawley     73 pts.
Ryder Wright     81 pts.

July 21, 2022 - Nightly Results -subject to trades

Bareback Bronc Riding

Cole Reiner     78 pts. 
Tilden Hooper     84 pts.
Cole Franks     84 pts.

BREAK AWAY ROPING

Jackie Crawford     2.6 sec.
Candida Eldridge     NT
Brighton Bauman     2.0 sec.    
Tibba Smith     3.3 sec.
Hope Thompson     12.2 sec.
Lari Dee Guy     2.4 sec.
Shelby Boisjoli     1.9 sec.
Amanda Hodges     3.5 sec.
Rylee Hansen     12.2 sec.

Steer Wrestling

Skyler Woolis     6.1 sec.
Walt Arnold     4.9 sec.
Stephen Culling     5.2 sec.
Matt Reeves     25.5 sec.
Stetson Jorgensen     4.5 sec.

Team Roping

Bryan Reay & Brent Falon     4.6 sec.
Jared Parke & Jaylen Eldridge     NT
Dalton Turner & Blaine Turner     NT
Dex Maddock & Dillion Bahem     NT
Bubba Buckaloo & Joseph Harrison      NT
Travis Whitlow & Tyler Whitlow     NT
David Temple & Ryan Powell     NT

Tie-Down Roping

Justin Parke     15.5 sec.
Sy Felton     NT
Justin Stuckey     NT
Riley Pruitt     NT
Tuf Case Cooper     13.6 sec.
Taylor Santos     17.o sec.
Preston Pederson     18.6 sec.
Rylee Rogers     13.4 sec.

Barrel Racing

Josey Owens     16.5 sec.
Sarah Rose Waguespack     16.21 sec.
Stephanie Fryar     21.35 sec.
Ashley Lawson     17.89 sec.
Hayden Madsen     16.59 sec.
Halle DeWitt     16.41 sec.
Kylie Martinez     16.92 sec.
Tasha Welsh     16.47 sec.
Savannah Bennett     16.52 sec.

Bull Riding

O.D. Miller     NS
Jesse Patrick Borland     NS
Brody Yeary     82 pts.
Ky John Hamilton     85 pts.
Jeff Askey     NS
Koby Radley     82 pts.

Saddle Bronc Riding

Luke Logan     NS
Russell Kay     61 pts.
Cash Wilson     82 pts.
Damian Brennan     78 pts.
Brody Wells     74 pts.
Kody Rinehart     81.5 pts.
Hayden Hall     74 pts.

July 22, 2022 - Nightly Results-subject to trades

Bareback Bronc Riding

Donny Proffit     78.5 pts.
Ethan Walter Mazurenko     73.5 pts.
Myles Ross Carlson     71 pts.
Morgan Wilde  NS
Kyle Bloomquist     77 pts.
Wyatt Denny     85.5 pts.
Shane O'Connell     NS
Bill Tutor     68 pts.
Waylon Bourgeois     79.5 pts.

Break Away Roping

Peggy Garman     2.8 sec.
Hope Luttrell     2.5 sec.
Josie Conner     11.9 sec.
Shelby Logan     NT
Joey Williams     2.1 sec.
Jacey Fortier     2.7 sec.


Steer Wrestling

Bridger Chambers     4.5 sec.
Dirk Tavenner     4.1 sec.
Payden McIntyre     9.0 sec.
Timmy Sparing    7.2 sec.
Paul Melvin     NT
Grady Payne     6.0 sec.
Don Payne     5.0 sec.
Remey Parrott     11.0 sec.
Rowdy Parrott     5.0 sec.
Gavin Soileau     NT

Team Roping

Chase Wiley & Clay Green     NT
Jake Orman & Brye Crites     NT
Brandon Beers & Daniel Braman IV     15.4 sec.
Wyatt Dalton Bray & Trevor Norwin     8.2 sec.
Scott McCulloch & Matt Azevedo     5.3 sec.
Jason Eiguren & Taylor Duby     NT

Tie-Down Roping

Spencer Moulton     NT
Lane Livigston     12.3 sec.
Marty Yates     NT
Karson Kolacek     13.0 sec.
Charlie Gibson     8.2 sec.
Brody Stallard     13.3 sec.
Tyler Lee Montano     NT

Barrel Racing

Shannon McReynolds     16.33 sec.
Kailey Mitton     16.97 sec.
Jordan Argyle     16.61 sec.
Jackie Ganter     16.61 sec.
Angela Ganter     27.03 sec.
Cassidy Deen     17.31 sec.

Bull Riding

Colby Hill     NS
Billy Quillan     NS
Levi Quillan     72 pts.
Cody Russell     NS
Tristen Hutchings     NS
Hayes Thayne Weight     NS
Coby Johnson     NS
Dallee Mason     NS
Payton Dean Nelson     NS

Saddle Bronc Riding

Jesse Kruse     83 pts.
Joaquin Real     73 pts.
Cameron Messier     67 pts.
Gabe McKay     NS
Ross Griffin     79 pts.  
Allen Boore     75 pts.
Kade Bruno     80.5 pts.
Mitch Pollock     80 pts.
Jack Bentz     NS
Clancy Glenn     70.5 pts. 

July 23, 2022 - Matinee Daily Results-subject to trades

Bareback Bronc Riding

Clay Stone     68 pts.
Mason Cole Payne     51 pts.
Jayco Roper     NS
Mark Kreder     NS
Bronc Marriott     82 pts. 
Cooper Cooke     76.5 pts. 
Calder Peterson     NS
Tristan Hansen     76 pts.
Trevar McAllister     77.5 pts.

Break Away Roping

Sawyer Gilbert     2.8 sec.
Madison Outhier     
TiAda Gray     
Gianna Cianfichi     2.9 sec.
Jill Tanner     NT
J J Hampton     2.1 sec.
Jordan Jo Hollabaugh     NT
Alex Loiselle     2.8 sec.
Cheyanne Guillory     1.8 sec.
Cassie Emerson     2.5 sec.

Steer Wrestling

Chance Howard     NT
Kyle Irwin     4.3 sec.
Talon Roseland     5.4 sec.
Marc Joiner     5.8 sec.
Logan Kenline     13.7 sec.
Tyke Kipp     5.0 sec.
Sam Dixon     NT
Jason Thomas     4.9 sec.
Grant Peterson     5.2 sec.
Kaden Greenfield     6.5 sec.

Team Roping

Jared Thompson & Jake Ruby     NT
Jake Cooper Clay & Billie Jack Saebens     4.9 sec.
Coleman Proctor & Logan Medlin     3.5 sec.
Hagen Peterson & Dylin Ahlstrom     NT
Quinn Kesler & Caleb Hendrix     NT
Rhett Anderson & Chris Young     NT
Eric Logan & Tex Sutfin     NT

Tie-Down Roping

Cash Edward Hooper     NT
King Pickett     12.7 sec.
Hudson Wallace     NT
Thomas Conway     NT
Tanner Green     12.7 sec.
Chris McCuistion     8.4 sec.
Ryan Tibodeaux     NT
J.D. McCuistion     NT

Barrel Racing

Halyn Lide     16.43 sec.
Jill Tanner     16.40 sec.
Cheyenne Wimberley     22.03 sec.
Emily Beisel     16.32 sec.
Julie Pluemer     17.07 sec.
Leia Pluemer     18.06 sec.
Ivy Saebens     16.06 sec.
Jennifer Kalafatic     21.33 sec.
Hailey Kinsel     16.32 sec.

Bull Riding

Max Castro     NS
Reese Banes-Hasty     NS
Nic Lica     NS
Cole Hill     NS
Levi Gray     NS
Colton Kelly     NS
Colten Beaty     NS
Sterling Rogers     NS

Saddle Bronc Riding

Logan James Hay     NS
Ben Anderson     83.5 pts.
Jake Finlay     NT
Tegan Smith     77.5 pts.
Wade Sundell     84 pts.
CoBurn Bradshaw     80.5 pts.
Layton Green     80 pts.
Johnny Espeland     66 pts.
Brady Hill     72 pts.
Dawson Dahm     79 pts.
Martin Joyce     74 pts.

July 23, 2022 - Final Nightly Results

Bareback Bronc Riding

Trevor McAllister     78.5 pts.
Tristan Hansen     75 pts.
Kyle Bloomquist    72.5 pts.
Cole Reiner     83 pts.
Donny Proffit     84 pts.
Wayne Bourgeois     82.5 pts.
Bronc Marriott     78.5 pts.
Jacob Raine     83 pts.
Cole Franks     86 pts.
Tilden Hooper     80 pts.
Dean Thompson     81.5 pts.
Wyatt Denny     72 pts.

Break Away Roping

Lynn Smith     2.8 sec.
Britni Carlson     2.3 sec.
Taylor Hanchey     2.4 sec.
Josey Murphy    2.2 sec.
Megan Burbidge     2.7 sec.
Aubryn Bedke     2.5 sec.
J J Hampton     NT
Joey Williams     11.8 sec.
Brighton Bauman     1.8 sec.
Addy Hill     2.3 sec.
Shelby Boisjoli     2.0 sec.
Cheyanne Guillory     NT

Steer Wrestling

Joe Nelson     4.8 sec.
Sterling Lee     5.7 sec.
Gus Franzen     14.4 sec.
Ty Allred     NT
Travis Munro     4.4 sec.
J.D. Struxness     3.5 sec.
Ryan Nettle     NT
Kyle Irwin     3.9 sec.
Jesse Brown     14.1 sec.
Will Lummus     14.9 sec.
Bridger Chambers     4.3 sec.
Tyler Waguespack     3.9 sec.

Team Roping

Cutter Machado & Dalton Pearce     9.7 sec.
Luke Brown & Hunter Koch     9.9 sec.
Tyler Waters & Matt Sherwood     NT
Jr. Dees & Levi Lord     3.8 sec.
Jake Cooper Clay & Billie Jack Saebens     NT
Clay Ullery & Zane Zancanella     NT
Tanner Tomlinson & Patrick Smith     6.3 sec.     
Riley Minor & Brady Minor     11.1 sec.
Jaxson Tucker & Wyatt Cox     NT
Britt Smith & Jake Smith     NT
Andrew Ward & Buddy Hawkins II     4.7 sec.
Cody Snow & Wesley Thorp     NT

Tie-Down Roping

Justin Brinkerhoff     8.8 sec.
Trenton Smith     NT
Luke Potter     8.0 sec.
Adam Gray     9.0 sec.
Randall Carlisle     NT
Hunter Herrin     8.6 sec.
John Douch     9.4 sec.
Caleb Smidt     9.3 sec.
Zack Jongbloed     8.3 sec.
Shane Hanchey     7.6 sec.
Blane Cox     10.6 sec.
Cory Solomon     7.6 sec.

Barrel Racing

Molly Otto     16.05 sec.
Elizabeth Schmid     16.11 sec.
Laura Mote     21.05 sec.
Sarah Rose Waguespack     21.13 sec.
Ilyssa Riley     16.18 sec.
Marcie Wilson     20.89 sec.
Terri Wood Gates     16.23 sec.
Ivy Saebens     20.98 sec.
Meka Farr     21.50 sec.
Wenda Johnson     15.99 sec.
Dona Kay Rule     15.99 sec.

Bull Riding

Levi Quillan     NS
Lex Oakley     NS
Jace Trosclair     NS
Ky John Hamilton     92.5 pts.
Brady Portenier     85.5 pts.

Saddle Bronc Riding

Coburn Bradshaw     81 pts.
Logan Cook     NS
Chet Johnson     81 pts.
Jesse Kruse     NS
Ben Anderson     90.5 pts.
Tanner Butner     79 pts.
Kolby Wanchuk     78 pts.
Wade Sundell     87 pts.
Shorty Garrett     81 pts.
Jacobs Crawley     81.5 pts.
Colt Gordon     88 pts.
Brody Cress     82 pts.

Snake River Stampede Final Results

Team Roping 1st Go-Round Winners
1  Cody Snow & Wesley Thorp     4.1 sec.     $4,046.92 each
2  Brady Tryan & Jake Long     4.2 sec.     $3,519.06 each
3  Tanner Tomlinson & Patrick Smith     4.4 sec.     $2,991.20 each
4/5/6  Clay Ullery & Matt Zancanella     4.5 sec.     $1,935.48 each
4/5/6  Kaleb Driggers & Junior Nogueira     4.5 sec.     $1,935.48 each
4/5/6  Jr. Dees & Levi Lord     4.5 sec.     $1,935.48 each
7/8  Jaxson Tucker & Wyatt Cox     4.6 sec.     $615.83 each
7/8  Britt Smith & Jake Smith     4.6 sec.     $615.83 each

Team Roping 2nd Go-Round Winners
1/2  Coleman Protor & Logan Medlin     3.5 sec.     $3,782.99 each
1/2  Nelson Wyatt & Tyler Worley     3.5 sec.     $3,782.99 each
3  Cory Kidd V & Lane Mitchell     3.6 sec.     $2,991.20 each
4 Brenten Hall & Chase Tryan     3.7 sec.     $2,463.34 each
5  Clay Tryan & Jade Corkill     4.0 sec.     $1,935.48 each
6/7/8/8  Andrew Ward & Buddy Hawkins II     4.3 sec.     $659.82 each
6/7/8/8  Chance Thompson & Tyson Thompson     4.3 sec.     $659.82 each
6/7/8/8  Riley Minor & Brady Minor     4.3 sec.     $659.82 each
6/7/8/8  Nick Sartain & Austin Rogers    4.3 sec.     $659.82 each

Team Roping Short Go-Round Winners
1  Jr Dees & Levi Lord     3.8 sec.     $1,297.75 each
2  Andrew Ward & Buddy Hawkins II     4.7 sec.     $1,074.00 each
3  Tanner Tomlison & Patrick Smith    6.3 sec.     $850.25 each
4  Cutter Machado & Dalton Pearce     9.7 sec.     $626.50 each
5  Luke Brown & Hunter Koch     9.9 sec.     $402.75 each
6  Riley Minor & Brady Minor     11.1 sec.     $223.75 each

Team Roping Aggregate Winners
1  Andrew Ward & Buddy Hawkins II     13.9 sec. on three     $6,070.37 each
2  Jr Dees & Levi Lord    14.1 sec. on three     $5,278.58 each
3 Tanner Tomlison & Patrick Smith     16.2 sec. on three     $4,486.79 each
4  Luke Brown & Hunter Koch     20.6 sec. on three     $3,695.01 each
5  Riley Minor & Brady Minor     20.7 sec. on three     $2,903.22 each
6  Cutter Machado & Dalton Pearce     20.8 sec. on three     $2,111.43 each
7  Cody Snow & Wesley Thorp  8.9 sec. on two     $1,319.64 each
8  Britt Smith & Jake Smith   9.3 sec. on two     $527.85 each

Bareback Bronc Riding 1st Go-Round Winners
1  Wyatt Denny     85.5 pts.      $4,185.00
2  Dean Thompson     84.5 pts.      $3,208.50
3  Tilden Hooper     84 pts.      $1,953.00
3  Cole Franke     84 pts.      $1,953.00
5  Jacob Raine     83 pts.      $976.50
6  Bronc Marriott     82 pts.      $697.50
7  Wayton Bourgeois     79.5 pts.      $558.00
8  Donny Proffit     78.5 pts.      $418.50

Bareback Bronc Riding Short Go-Round Winners
1  Cole Franke     86 pts.     $1,650.00
2  Donny Proffit    84 pts.     $1,250.00
3/4  Cole Reiner    83 pts.     $750.00
3/4  Jacob Raine     83 pts.     $750.00
5/6  Kyle Bloomquist     82.5 pts.     $300.00
5/6  Wayton Bourgeois     82.5 pts.     $300.00

Bareback Bronc Riding Aggregate Winners
1  Cole Franke     170 pts. on two     $4,185.00
2  Jacob Raine    166 pts. on two     $3,208.50
3  Dean Thompson    165.5 pts. on two     $2,371.50
4  Tilden Hooper     164 pts. on two     $1,534.50
5  Donny Proffit     162.5 pts. on two     $976.50
6  Wayton Bourgeois     162 pts. on two     $697.50
7  Cole Reiner    161 pts. on two     $558.00
8  Bronc Marriott   160 pts. on two     $418.50

Steer Wrestling 1st Go-Round Winners
1  Bryn Roy     3.6 sec.     $4,475.86
2  Bridger Chambers     3.8 sec.     $3,892.05
3/4  Will Lummus     3.9 sec.     $3,016.34
3/4  Tyler Waguespack     3.9 sec.     $3,016.34
5/6/7 Marc Joiner     4.1 sec.     $1,556.82
5/6/7  Grady Payne     4.1 sec.     $1,556.82
5/6/7  Bryton Edmundson     4.1 sec.     $1,556.82
8/8/8 Kyle Irwin     4.3 sec.     $129.73
8/8/8  Paul Melvin     4.3 sec.     $129.73
8/8/8  Payden McIntyre     4.3 sec.     $129.73

Steer Wrestling 2nd Go-Round Winners
1  Hunter Cure     3.6 sec.     $4,475.86
2  Kris Anderson     3.8 sec.     $3,892.05
3/4  Ty Erickson     3.9 sec.     $3,016.34
3/4  Joe Nelson     3.9 sec.     $3,016.34
5/6  Tyler Waguespack     4.0 sec.    $1,848.72
5/6  Dakota Eldridge     4.0 sec.      $1,848.72
7/8  Dirk Tavenner     4.1 sec.     $454.07
7/8  Travis Munro     4.1 sec.     $454.07
7/8  Jesse Brown     4.1 sec.      $454.07

Steer Wrestling Short Go-Round Winners
1  J.D. Struxness     3.5 sec.     $1,551.50
2/3  Kyle Irwin     3.9 sec.     $1,150.25
2/3  Tyler Waguespack     3.9 sec.     $1,150.25
4  Bridger Chambers     4.3 sec.     $749.00
5  Travis Munro    4.4 sec.    $481.50
6  Joe Nelson   4.8 sec.      $267.50

Steer Wrestling Aggregate Winners
1  Tyler Waguespack     11.8 sec. on three     $6,713.79
2/3  J.D. Struxness    12.4 sec. on three     $5,838.08
2/3  Bridger Chambers    12.6 sec. on three     $4,962.37
4  Kyle Irwin    12.7 sec. on three     $4,086.66
5/6  Travis Munro    13.5 sec. on three     $3,210.94
5/6  Joe Nelson     14.5 sec. on three     $2,335.23
7  Sterling Lee    15.3 sec. on three     $1,459.52
8  Jesse Brown    22.7 sec. on three     $583.80

Saddle Bronc Riding 1st Go-Round Winners
1  Brody Cress     89.5 pts.     $4,326.00
2  Colt Gordon     85 pts.     $3,316.60
3  Jacobs Crawley     84.5 pts.     $2,451.40
4/5  Shorty Garrett     84 pts.     $1,297.80
4/5  Wade Sundell     84 pts.     $1,297.80
6/7/8Kolby Wanchuk     83.5 pts.     $576.80
6/7/8 Tanner Butner     83.5 pts.     $576.80
6/7/8  Ben Andersen     83.5 pts.     $576.80

Saddle Bronc Riding Short Go-Round Winners
1  Ben T Anderson     90.5 pts.     $1,650.00
2  Colt Gordon     88 pts.     $1,250.00
3  Wade Sundell     87 pts.     $900.00
4  Brody Cress     89.5 pts.     $600.00
5  Jacobs Crawley     81.5 pts.     $350.00
6/6/6  Coburn Bradshaw     81 pts.     $83.33
6/6/6  Chet Johnson     81 pts.     $83.33
6/6/6  Shorty Garrett     81 pts.     $83.33

Saddle Bronc Riding Aggregate Winners
1  Ben T Anderson     174 pts.     $4,326.00
2  Colt Gordon     173 pts.     $3,316.60
3  Brody Cress     171.5 pts.     $2,451.40
4  Wade Sundell     171 pts.     $1,586.20
5  Jacobs Crawley     166 pts.     $1,009.40
6  Shorty Garrett     165 pts.     $721.00
7  Chet Johnson     163 pts.     $576.80
8  Tanner Butner     162.5 pts.     $432.60

Tie Down Roping 1st Go-Round Winners
1  Hunter Herrin     7.4 sec.     $4,304.08
2/3  Cory Soloman     7.5 sec.    $3,462.51
2/3  Adam Gray     7.5 sec.   $3,462.51
4  Ryan Thibodeaux     7.6 sec.   $2,620.00
5  Shane Hanchey     7.8 sec.     $2,058.57
6  Caleb Smidt     7.9 sec.    $1,497.14
7  Blaine Cox     8.0 sec.    $935.71
8/8  Ace Sloan     8.1 sec.     $187.14
8/8  Luke Potter     8.1 sec.     $187.14

Tie Down Roping 2nd Go-Round Winners
1  Tuf Case Cooper     6.5 sec.     $4,304.28
2  Kyle Lucas     6.8 sec.     $3,742.85
3  Cory Soloman     7.1 sec.     $2,900.71
3  Macon Murphy     7.1 sec.     $2,900.71
5  Anthony Jordan     7.4 sec.     $1,777.85
5  Michael Otero     7.4 sec.     $1,777.85
7  Kincade Henry     7.5 sec.     $654.99
7  Josh Jennings    7.5 sec.     $654.99

Tie Down Roping Short Go-Round Winners
1/2  Shane Hanchey    7.6 sec.     $1,325.00
1/2  Cory Soloman    7.6 sec.     $1,325.00
3  Luke Potter     8.0 sec.     $950.00
4  Zack Jongbloed     8.3 sec.     $700.00
5  Hunter Herrin     8.6 sec.     $450.00
6  Justin Brinkerhoff     8.8 sec.     $250.00

Tie Down Roping Aggregate Winners
1  Cory Soloman     22.2 sec. on three     $6,456.42
2  Shane Hanchey    23.7 sec. on three     $5,614.28
3  Zack Jongbloed    24.6 sec. on three     $4,772.14
4  Hunter Herrin    25.1 sec. on three     $3,930.00
5  Luke Potter     25.3 sec. on three     $3,087.85
6  Caleb Smidt     25.7 sec. on three     $2,245.71
7  John Douch     25.8 sec. on three     $1,403.57
8  Adam Gray     26.2 sec. on three     $561.42

Ladies Breakaway Roping 1st Go-Round Winners
1  Cheyanne Guillory     1.8sec.      $2,546.22
2  Shelby Boisjoli     1.9 sec.     $2,182.47
3/4   Addy Hill     2.0 sec.     $1,697.48
3/4  Brighton Bauman     2.0 sec.     $1,697.48
5/6/7  Joey Williams    2.1 sec.     $969.98
5/6/7  J J Hampton     2.1 sec.     $969.98
5/6/7  Aubryn Bedke    2.1 sec.    $969.98
8  Megan Burbidge  2.2 sec.     $484.99
9/10/10/10  Josey Murphy     2.3 sec.     $151.55
9/10/10/10  Taylor  Hanchey     2.3 sec.     $151.55
9/10/10/10  Britni Carlson     2.3 sec.     $151.55
9/10/10/10  Lynn Smith     2.3 sec.     $151.55

Ladies Breakaway Short Go-Round Winners
1  Brighton Bauman     1.8sec.      $976.72
2  Shelby Boisjoli     2.0 sec.     $808.32
3  Josey Murphy     2.2 sec.     $639.92
4/5  Britni Carlson     2.3 sec.     $387.32
4/5  Addy Hill   2.3 sec.     $387.32
6  Taylor Hanchey     2.4 sec.     $168.40

Ladies Breakaway Roping Aggregate Winners
1  Brighton Bauman     3.8sec. on two     $3,819.33
2  Shelby Boisjoli     3.9 sec. on two     $3,273.71
3  Addy Hill     4.3 sec. on two     $2,728.09
4  Josey Murphy    4.5 sec. on two     $2,364.35
5/6  Britni Carlson    4.6 sec. on two     $1,636.85
5/6  Aubryn Bedke    4.6 sec. on two     $1,636.85
7  Taylor  Hanchey   4.7 sec. on two     $1,091.23
8  Megan Burbidge  4.9 sec. on two     $727.49
9  Lynn Smith     5.1 sec. on two     $545.61
10  Joey Williams     13.9 sec. on two     $363.74

Barrel Racing 1st Go-Round Winners
1  Dona Kay Rule     15.85 sec.     $5,400.26
2  Wenda Johnson     15.95 sec.     $4,629.31
3  Meka Farr     16.03 sec.     $3,857.76
4 Ivy Saebens     16.06 sec.     $3,343.39
5  Terri Wood Gates     16.12 sec.     $2,571.84
6/7  Marcie Wilson     16.13 sec.     $1,800.28
6/7  Ilyssa Riley     16.13 sec.     $1,800.29
8  Sarah Rose Waguespack     16.21 sec.     $1,028.73
9  Laura Mote     16.22 sec.     $771.55
10  Elizabeth Schmid     16.24 sec.     $514.36

Barrel Racing Short Go-Round Winners
1/2  Wenda Johnson     15.99 sec.     $2,000.32
1/2  Dona Kay Rule    15.99 sec.     $2,000.32
3  Molly Otto     16.05 sec.     $1,143.04
4  Elizabeth Schmid     16.11 sec.     $571.52

Barrel Racing Aggregate Winners
1  Dona Kay Rule     31.84 sec. on two     $5,400.86
2  Wenda Johnson   31.94 sec. on two     $4,629.31
3  Ilyssa Riley     32.31 sec. on two     $3,857.76
4  Molly Otto     32.32 sec. on two     $3,343.39
5/6  Elizabeth Schmid     32.35 sec. on two     $2,314.65
5/6  Terri Wood Gates     32.35 sec. on two     $2,314.65
7  Marcie Wilson     37.02 sec. on two     $1,543.10
8 Ivy Saebens     37.04 sec. on two     $1,028.73
9  Laura Mote     37.27 sec. on two     $771.55
10  Sarah Rose Waguespack     37.34 sec. on two     $514.36

Bull Riding 1st Go-Round Winners
1  Brady Portenier     88.5 pts.     $4,255.50
2  Ky John Hamilton     85 pts.     $3,262.55
3  Jace Trosclair     83.5 pts.     $2,411.45
4  Brody Yeary     82 pts.     $1,276.65
4  Koby Radley     82 pts.     $1,276.65
6  Lex Oakley     76 pts.     $709.25
7  Levi Quillan     71 pts.     $567.40

Bull Riding Short Go-Round Winners
1  Ky John Hamilton    92.5 pts.     $2,700.00
2  Brady Portenier    85.5 pts.     $2,300.00

Bull Riding Aggregate Winners
1  Ky John Hamilton    177.5 pts. on two     $4,887.54
2  Brady Portenier    174 pts. on two     $3,831.59
3  Jace Trosclair     83.5 pts. on one     $2,926.49
4  Lex Oakley     76 pts. on one     $2,021.39
5  Levi Quillan     71 pts. on one     $1,417.99

THE WILDEST FASTEST SHOW ON EARTH

July 18-22, 2023